burun-egriligi-ameliyati
Burun Eğriliği (Septum Deviasyonu ) Nedir?

Septum deviasyonu olarak da adlandırılan burun eğriliği kemik ve kıkırdaktan oluşmuş ve burun boşluğunu ikiye ayıran duvarın sağa, sola ya da her iki yöne birden eğilmesidir.

Burun Eğriliği Sebepleri Nelerdir?

Burun Eğriliği (Septum Deviasyonu) birçok farklı nedenle oluşabilse de en yaygın olarak karşımıza çıkan nedenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Düşme ya da buruna gelen darbeler
 • Yüz kemiklerinin gelişim sürecinde orantısız büyümesi
 • Bebeklikte de alınan darbeler
 • Doğum anında oluşan travmalar

Burun Eğriliği Burun Tıkanıklığına Yol Açar mı?

Burun eğriliği ülkemizde de sıklıkla rastlanan burun tıkanıklığı rahatsızlığının en yaygın nedenlerinden biridir.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım.

  Burun Eğriliğinin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

  • Burun eğriliği ile oluşan burun tıkanıklığı sonucunda yaşanan rahatsızlıklar çoğunlukla geceleri daha fazla hissedilir.
  • Burun tıkanıklığı olan kişi nefes alma problemi yaşadığı için ağzı açık bir şekilde uyur ve genellikle horlar. Bu durum nedeniyle uyandığında boğazında yanma ve kuruluk hisseder, gün içerisinde öksürük, geniz akıntısı, çabuk yorulma ve baş ağrısı gibi problemler ve rahatsızlıklar hissedebilir.
  • Burun eğriliğinden kaynaklanan tüm bu şikayetlere ek olarak, neden olduğu bazı hastalıklar neticesinde kişinin sağlığını ciddi şekilde tehdit edebilir.
  • Burun eğriliği olan kişinin geceleri ağızdan nefes alması sonucunda solunan havanın nem ve ısısı ayarlanamaz ve bu durum kronik farenjit rahatsızlığının ortaya çıkışını kolaylaştırır.
  • Burun eğriliği sinüslerin normal çalışmasını engeller ve geniz akıntısı oluşturur. Bunların sonucunda sinüzit, larenjit ve bronşit gibi rahatsızlıklara yol açabilir.
  • Özellikle orta yaş üzeri kişilerde oksijen alımının azalmasına bağlı olarak kalp ve akciğer hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olabileceği gibi zaten varolan hastalığın iyileşmesini de engelleyebilir.

  Burun Eğriliği Nasıl Teşhis Edilir?

  Doktorunuz burun kanatlarınızı bir alet yardımıyla hafifçe kaldırarak burun içi ve septumun pozisyonunu muayene eder ve çoğunlukla başka bir incelemeye gerek kalmadan teşhisi anında koyar.

  Burun Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir?

  Burun ortasında bulunan ve septum olarak adlandırılan kıkırdağın düz olmaması deviasyondur ve hemen hemen tüm burunlarda az ya da çok deviasyon bulunur. Bu deviasyon nedeniyle rahatsızlıklar ortaya başladığında tedavi ihtiyacı doğar ve tedavi şekli ameliyattır. Burun eğriliğini ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen bu ameliyata Septoplasti – Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı – Septoplasti) denir.

  Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı – Septoplasti) Zor Bir Ameliyat mıdır?

  Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı – Septoplasti) halk arasında korkulan bir ameliyat olmasına rağmen gerçekte zor bir ameliyat değildir. Lokal anestezi ile dahi gerçekleştirilebilir ancak ameliyatın kalitesini arttırmak ve doktorunuzun rahat çalışmasını sağlamak amacıyla genel aneztezinin tercih edilmesinin daha doğru olduğu kolay bir ameliyattır.

  Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı – Septoplasti) Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

  Burun eğriliği küçük yaşlarda saptanmış olsa dahi, yüzün büyüme merkezleri ve kemik gelişimine zarar vermemek için 18 yaşından önce yapılmaması daha doğrudur. Yetişkinlerde büyüme merkezleri aktif değildir. Bu nedenle yüz şekline olumsuz bir etki yaratmayacağı için septoplasti ameliyatı 18 yaşın üzerindeki kişilere rahatlıkla uygulanabilir.

  Ameliyat Süresi Ne Kadardır?

  Ameliyat süresi hastadan hastaya değişir. Ayrıca aynı seansta burun eti (konka) ameliyatı ve burun estetiği de yapılabilir. Bu durumda süre değişiklik gösterir. Ancak tüm bu işlemler tek seansta gerçekleştirilse dahi ameliyat süresi yaklaşık bir saat civarındadır.

  Ameliyatta Tampon Kullanılır mı?

  Halk arasında Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı – Septoplasti) na karşı oluşmuş korkunun en büyük nedeni ameliyatta kullanılan tampondur. Ancak günümüzde bu konuyla ilgili korku ve endişeye gerek kalmayacak şekilde tampon uygulamaları gelişmiştir. Hastalar haklı olarak burnu tamamen tıkayan ve nefes alınmasına engel olan ve hatta çıkarılırken büyük acı veren tamponların yarattığı olumsuzluklardan çekinmektedir. Ancak bu tip tamponlar yerine bu sorunların hiçbirisine yol açmayan yeni ürünler kullanılmaya başlanmıştır.

  Op.Dr.Taha Mehmetoğlu deviasyon ameliyatlarında silikon tamponlar kullanmayı tercih etmektedir. Bu ürünler hem ameliyattan sonra hastanın rahatça nefes almasını sağlamakta, hem de burna yapışmadığı için hiçbir acı, ağrı ya da kanama olmadan burundan rahatça çıkarılabilmektedir. Ayrıca unutmamak gerekir ki tampon kullanma gerekliliği hastadan hastaya değişmektedir ve bazı durumlarda tampon ya da diğer ürünlere ihtiyaç dahi duyulmamaktadır.

  Deviasyon – Burun Eğriliği Ameliyatını Estetik Cerrahi Uzmanı mı Yapmalıdır?

  Burun Eğriliği Ameliyatlarında (Deviasyon Ameliyatı – Septoplasti)  burun eğriliğini gidermenin yanında burun estetiği de yapılması doğru bir yaklaşımdır. Burun eğriliğini giderecek ameliyat için burun estetiği planlaması yapılmalıdır ve bu da estetik cerrahi ile ilgili bir çalışmadır. Sözüedilen bu operasyonların her ikisi de estetik cerrahi uzmanları tarafından son derece başarılı bir şekilde aynı ameliyatta gerçekleştirilebilmektedir.

  Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı – Septoplasti) Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Burun Eğriliği Ameliyatından (Deviasyon Ameliyatı – Septoplasti) sonra burunda kullanılan silikon tamponların hava kanalları spreylerle veya özel serumlarla yıkanmalı ve açık tutulmaya çalışılmalıdır. Burunda takriben iki gün kalan silikonlar burundan çıkarıldıktan sonra da burnun yıkamaları devam etmelidir. Burunda kabuk oluşumunu azaltmak amacıyla nemlendirici damla kullanmak gerekir. Ameliyatı takip eden 3-4 hafta boyunca hasta haftada bir kez doktorunu ziyaret etmeli ve burun temizliği yapılmalıdır.