Uzun araştırmalardan sonra tecrübesine güvenebileceğiniz estetik cerrahı buldunuz ve tüm cesaretinizi toplayıp estetik operasyonunuzu planlamaya karar verdiniz. Değişime hazır olduğunuzu hissediyorsunuz ama gerçekten olması gerektiği kadar hazır mısınız? Bu yazımda estetik ameliyat öncesinde ameliyata fiziksel ve ruhsal olarak hazır olabilmek için nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bazı tavsiyelerimi bulacaksınız.

Ameliyata hazırlık sürecinde öncelikle ameliyattan sonraki iyileşme sürecini hızlandırabilecek ya da yavaşlatabilecek faktörler hakkında bilgi edinmek ve gerekli önlemleri almak gerekir. Örneğin kilo durumunuz, yaptığınız egzersizler, beslenme alışkanlığınız, kullandığınız ilaçlar, sigara ve alkol kullanıp kullanmadığınız, günlük yaşamınızda güneş altında kalma zorunluluğunuzun olup olmaması, uyku düzeniniz ve genel olarak yaşantınızdaki stres düzeyi gibi birçok faktör iyileşme sürecinizi önemli ölçüde etkileyecektir.

Elbetteki hedef mümkün olan en kısa sürede ameliyat sonrası süreci atlatmanız ve ameliyat sonrası olası rahatsızlıkları en düşük düzeyde yaşamanızdır. Bu hedefe ulaşabilmek için ameliyatınızdan önce tüm bu faktörlerle ilgili durumunuzu doktorunuzla dürüstçe paylaşmalı ve onun tavsiyelerine harfi harfine uymalısınız.

Ameliyat öncesi hazırlık sürecinde dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise iyileşme sürecinde sizi neler beklediğini tam anlamıyla anladığınızdan emin olmanızdır. Her spesifik operasyonun kendine has iyileşme süreci vardır. Siz de ne tür bir operasyon geçireceksiniz spesifik olarak o operasyona ait süreçleri çok iyi bildiğinizden emin olmalısınız. Ameliyat sonrası süreçte sizi neler beklediğini bilmek kendinizi bu sürece ruhsal olarak da hazırlamanızı ve bu süreç ile ilgili reel beklentiler içinde olmanızı sağlar. Ayrıca çalışıyorsanız iş planlamanızı önceden yapmanız ya da uzun sureli bir iyileşme süreci geçirecekseniz bu süreçte size yardımcı olacak kişiyi belirlemeniz gibi hazırlıklarınız için de sizi bekleyen süreçle ilgili en gerçekçi şekilde bilgi sahibi olmanız gerekir.

Estetik ameliyatınızdan sonraki iyileşme sürecini etkileyecek diğer faktör ise genel sağlık durumunuz ve daha önce geçirdiğiniz ameliyatlardır. Sağlık durumunuz ve sağlık geçmişiniz ile ilgili her türlü bilgiyi doktorunuzla paylaştığınızdan emin olmalısınız. Böylece doktorunuz planladığınız ameliyatın sağlık durumunuz neticesinde herhangi bir risk oluşturup oluşturmadığı hakkında sizi en doğru şekilde bilgilendirebilecektir.

Unutmamalısınız ki, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde sizi neler beklediği ve planladığınız ameliyatın sizin için bir risk oluşturup oluşturmadığı ile ilgili doktorunuzdan bilgi almanız gereken doğru zaman ameliyat öncesidir. Ancak ameliyat sonrası iyileşme sürecinde sizi neler beklediğini tam olarak bildiğiniz ve kendinizi fiziksel ve ruhsal olarak bu sürece hazırladığınız takdirde değişime hazırsınız demektir.