erkek-burun-estetigi
Erkek Burun Estetiği Ameliyatı Sıklıklıkla Yapılan Bir Ameliyat Mıdır?

Burun estetiği yaptıran kişiler denilince akla kadınlar gelse de işin gerçeği çok farklı. Günümüzde erkekler de giderek artan bir oranda estetik burun ameliyatına ilgi göstermektedir. Batı ülkelerinde burun estetik ameliyatı yaptıran kişilerin yaklaşık dörtte biri erkeklerden oluşurken, ülkemizde bu oranın neredeyse yarıya yarıya olduğu söylenebilir.

Erkek Burun Estetiği Kadın Burun Estetiğine Göre Nasıl Farklılıklar Gösterir?

 • Erkek burun estetiği uygulamasında maskülen görüntünün korunması büyük önem taşır. Bu maskülen görüntünün nasıl korunabileceği ise ameliyat olacak kişinin yüz şekline ve harmonisine göre değişiklik gösterebilir. Ancak elbette ki genel kurallar bulunmaktadır. Örneğin kadın burun estetiğinde yapılanın aksine, burun ucu çok fazla kaldırılmaz ya da inceltilmez. Kadın burnunda dahi doğal görüntüyü bozduğu için ideal olmayan kalkık burun, erkek burnuna hiçbir zaman uygulanmaz.
 • Burun ile dudak arasındaki açı kadın hastalarda 105 derece tutulurken, erkeklerde bu açı 90 derecedir.
 • Erkek burun estetiği ameliyatından hastaların beklentileri kadınların beklentilerine göre daha azdır. Örneğin sadece burun kemerinin yok edilmesi ya da burun ucunun düşüklüğünün ortadan kaldırılması gibi tek bir problemin çözülmesi erkek hastalar için yeterli olabilmektedir. Oysa kadın burnunun standartlaşmış bir estetik biçimi vardır. Altın oranlar ile ifade edilen bu şekle ulaşmak için çoğunlukla burunda birçok alana müdahale etmek gerekir.
 • Erkek cildi kadın cildine göre daha kalın ve yağlıdır ve bu duruma bağlı olarak burun estetiği ameliyatından sonra ortaya çıkan şişlikler kadınlardakine göre daha uzun sürelidir. Aynı şekilde erkek kemik ve kıkırdak yapısı da kadınlardakine göre daha kalındır. Bu nedenle, özellikle kemik kırılarak yapılan burun estetiği ameliyatlarından sonra, erkeklerde daha fazla şişlik ve morarma olabilir.
 • Erkekler kadınlara göre çok daha fazla burun yaralanmasına maruz kalmaktadır. Bu nedenle septum deviasyonu denilen burun eğriliği problemi ve bu problem nedeniyle de burun tıkanıklığı rahatsızlığı erkeklerde daha sık ve daha belirgin boyutlarda görülür. Erkek burun estetiği ameliyatı sırasında eğer hastada septum deviasyonu varsa, bu problemin de ortadan kaldırılması gerekir.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım.

  Ülkemizdeki Yaygın Erkek Burun Tipleri Nelerdir?

  Erkek burnu kadın burnuna göre etnik karakterleri çok daha güçlü şekilde taşır. Ülkemizde sıkça rastlanan 2 farklı etnik burun tipi bulunmaktadır. Bunlardan ilki belirgin şekilde kemerli ve aşağı doğru çıkıntılı bir burun ucuna sahip, genişliği ise çok fazla olmayan Karadeniz burnudur. Diğeri ise uzun ve aşağıya doğru genişleyen, sarkık Arap burnudur.

  Op.Dr.taha Mehmetoğlu’nun bugüne kadar sizin durumunuza benzer hastalarda uyguladığı burun estetiği ameliyatları ile ilgili bir fiyat aralığı almak ve ödeme kolaylıkları ile ilgili bilgi için yandaki “Fiyat Alın” formunu doldurunuz. En yakın zamanda gerekli bilgilendirme için kliniğimizden aranacaksınız.