Göğüs ölçülerinizin birbirinden farklı olması sık sık rastlanan, normal bir durumdur. Özellikle ergenlik dönemindeki, vücut gelişimini henüz tamamlamamış genç kızlarda hem göğüs ölçüsünde, hem de göğüs ucu büyüklüğünde farklılıklar olabilir. El ve ayaklarda olduğu gibi vücudumuzun bir bölümünün ona karşılık gelen bölümünden az da olsa farklılık göstermesi ve tam bir simetri oluşturmaması sık karşılaşılan olağan bir durumdur.

Her ne kadar bu durum olağan bir durum olsa da, tıbbi açıdan bir sorun olduğu endişesi duyuyorsanız, konuyla ilgili uzman bir doktor ile görüşebilirsiniz. En azından doktorunuz size göğsünüzde bir sorun olup olmadığını nasıl test edebileceğiniz konusunda yardımcı olacaktır.

Göğüs ölçülerinde karşılaşılabilen sözkonusu asimetri özellikle 8 ile 13 yaş arasındaki genç kızlarda görülür . Ancak çoğunlukla vücut gelişiminin tamamlandığı 20 yaşa kadar göğüslerin simetrik bir gelişim göstermesi ve birbiriyle eşit ölçüye ulaşması beklenir. Bazı durumlarda vücut gelişimi tamamlanmış olmasına rağmen, göğüs ölçülerinde farklılıklar ve asimetri kalıcı olabilmektedir.

Göğüs Ölçülerindeki Asimetri Ergenlik Döneminde Psikolojik Sorunlar Yaratabilir Mi?

Yapılan araştırmalar göğüs ölçülerindeki farklılıklar sonucu ortaya çıkan asimetrinin ergenlik çağındaki genç kızlarda olumsuz psikolojik etkileri olduğunu göstermektedir. American Society of Plastic Surgeons (ASPS) yayını olan Plastic and Reconstructive Surgery® Aralık sayısında açıklanan araştırmaya göre, göğüs ölçülerindeki farklılıkların genç kızların duygusal sağlığını, özgüvenini, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını ve sosyal ilişkilerini önemli boyutlarda tehdit ettiği belirlenmiştir. Yayında psikolojik sorunları önlemek adına, çok belirgin olmayan farklılıklar için dahi gecikmeden önlem alınması gerektiği önemle vurgulanmaktadır.

Göğüs Ölçülerindeki Farklılık ve Asimetri Nasıl Giderilebilir?

Göğüs ölçülerini eşitlemek ve simetrik göğüs yapısına ulaşabilmek amacıyla yapılan diyetler, egzersizler ya da alınan ilaçlar ne yazık ki etkili değildir. Bu durumu düzeltmek için en etkili ve kesin çözüm göğüs estetiği operasyonlarıdır. Elbette ki estetik operasyonlar tek çözüm olmak zorunda değildir, ancak araştırmada belirtilen psikolojik problemleri gecikmeden çözebilmek için estetik operasyon seçeneğinin iyi değerlendirilmesi önemlidir.

Estetik operasyona alternatif olabilecek çözüm yolları aranıyorsa, psikolojik destek ve danışmanlık alınabilir ve bu çözüm yetersiz kaldığı noktada estetik operasyon seçeneği tekrar değerlendirilebilir. Önemli olan hangi şekilde olursa olsun, kişilerin kendi bedenleriyle barışık olmaya ve yaşanabilecek psikolojik sorunlar büyümeden çözmeye odaklanmalarıdır.