Ülkemizde her yıl yüzlerce kadın ve erkek farklı amaçlarla liposuction yaptırmaktadır. Kimileri bikinisinin içinde daha iyi görünmek isterken, kimisi de kot pantolonun içinde daha rahat olma çabasındadır.  Erkeklerde liposuction özellikle jinekomasti (gynecomastia) tedavisinde başarıyla uygulanmaktadır. Liposuction ayrıca birçok estetik prosedürün sonuçlarını daha da geliştirip düzeltmede kullanılmaktadır.

Liposuction Kimler İçin Uygundur?

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçı sizin durumunuza uyuyorsa, liposuction uygulaması sizin için değerlendirilmesi gereken bir seçenektir:

“Kalçalarımda, göbeğimde, bacaklarımda, boynumda ve göğüs bölgemde diet veya egzersizle başedemediğim yağlanma var.” Eğer böyle bir şikayetiniz varsa liposuction vücudunuzdaki yağlanma ile oluşan şişkinlikleri azaltmada ve vücudunuzu doğal bir biçimde şekillendirmede mükemmel bir etki yaratacaktır.

“Vücudumdaki belli bölgelerin genel vücut hatlarıma göre orantısız olduğunu düşünüyorum.” Liposuction ile vücudunuzun belli bölgelerindeki fazla yağlanma azaltılarak, genel görüntünüzde çok daha güzel ve doğal bir denge oluşturulabilir.

“Elastik bir cildim var ve cilt sarkması problemi yaşamayacağımı düşünüyorum.” Liposuction işleminden en iyi sonucu alan kişiler, ciltleri vücüdun yeni şekline kolayca adapte olabilecek düzeyde elastik olan kişilerdir.

“Olmak istediğim kilodayım ya da olmak istediğim kiloya çok yakınım.” Liposuction lokal olarak belli bölgelerde depolanmış yağlanmayı yok etmek konusunda en iyi etkiyi gösterir. Liposuction uygulamasının sonuçlarından en çok memnun kalan kişiler çoğunlukla uygulama öncesinde anormal derecede kilo problemi olmayan kişilerdir.

Liposuction uygulaması için en ideal kişiler lokal olarak belli bölgelerde yağlanma problemi olan, bunun yanında cilt elastikiyeti yüksek olan kişilerdir.

Liposuction Kimler İçin Uygun Değildir?

Liposuction işlemi son derece memnun edici sonuçlar doğurmaktadır. Ancak yine de liposuction  işleminin sonuçları ile ilgili gerçekçi beklentiler  içinde olmak gerekir.  Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi biri sizin için de geçerli ise, liposuction beklentilerinize sınırlı ölçüde cevap verecektir.  Böyle bir durumda size en uygun çözüm konusunda estetik cerrahınızın tavsiyesine göre karar vermelisiniz.

“Cildimin sarkık ve yumuşak yapısından kurtulmak istiyorum.” Liposuction uygulaması spesifik olarak belli bölgelerde depolanmış yağlanmaları hedef aldığı için cildinizdeki sarkmalarını yeterli düzeyde tedavi edici bir sonuç doğurmayabilir. Bu durumda sarkık olan bölgeleriniz için karın germe ya da bacak ve kol germe operasyonlarından yararlanmanız daha doğru bir seçim olacaktır.

“İdeal kilomun çok üstündeyim ve fazla kilolarımdan kurtulmak istiyorum.” Liposuction vücut şeklinizin güzelleşmesini, daha zayıf ve fit görünmenizi sağlar, ancak kesinlikle bir zayıflama metodu olarak görülmemelidir. Elbette ki kilolu kişiler de liposuction uygulamasının olumlu sonuçlarından faydalanabilir, ancak liposuction metodundan en çok memnun kalan kişilerin uygulama öncesinde ideal kilosuna yakın olan kişiler olduğu unutulmamalıdır.