meme-kucultme
Meme küçültme ameliyatı normalden büyük ve sarkmış memeleri, normal boyutlara ve dikliğine kavuşturmak için yapılan ameliyatlardır. Bu işlem esnasında meme başı etrafındaki koyu renkli kısım (areola) da genellikle küçültülür.

Normalden büyük olan memeler kişiye fiziksel ve psikolojik olarak rahatsızlık verir. Memelerin ağırlığı ile omuzlarda çökme, sırt ağrıları, meme altı bölgesinde terlemeye bağlı kaşıntı ve pişikler, fiziksel aktivitelerde kısıtlama gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Meme küçültme ameliyatları sadece estetik olarak memeye arzulanan görünümü kazandırmakla kalmaz. Beraberinde fiziksel bir rahatlama da getirir. İleride doğabilecek fiziksel sorunların, daha ortaya çıkmadan giderilmesini sağlayabilir. Bazı genç kızlarda memeler aşırı büyük olabilir (virginal hipertrofi). Bu kişilere erken yaşlarda bile (16-17 yaş) meme küçültme ameliyatları yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatı esnasında yapılan kesiler sonucunda, dikiş hatlarında kaçınılmaz olarak izler oluşur. Bu izler ilk aylarda daha belirgin ve kırmızımsı renktedir, fakat takip eden aylarda renkleri yumuşar, beyazlaşır ve daha az fark edilir hale gelir. Ameliyat sonucunda memelerde birtakım izler kalmasına rağmen, normal büyüklükte memelere kavuşan kişilerin, önemli rahatsızlıklardan kurtulduğu ve fiziksel olarak çok rahatladığı görülmüştür.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım.

    Ameliyat ve Sonrası

    Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ameliyat ortalama 3 saat sürer. Hasta ameliyattan sonra aynı gün ya da ameliyatın ertesi günü taburcu edilir. Hasta 2-3 gün aralıklarla kontrole gelir. Dikişler 10-12. günler arasında alınır.

    Meme küçültme ameliyatı gerçekleştikten sonra ciddi denecek ağrılar oluşmaz.  Hastalar sporcu sütyeni şeklinde elastik bir sütyen giyerek birkaç gün sonra günlük aktivitelerine ve işlerine dönebilir

    Meme küçültme ameliyatları seçilmiş hastalar için çok yararlı ameliyatlardır. Hastayı bir yükten kurtararak fiziksel olarak rahatlatmasının yanısıra psikolojik olarak da çok olumlu yönde etkilemektedir.