rezivyon-rinoplasti
Revizyon Rinoplasti Ya da Sekonder Rinoplasti Nedir?

Revizyon rinoplasti aynı zamanda sekonder rinoplasti olarakta bilinmektedir. Hastaya aynı ya da başka bir cerrah tarafından uygulanan bir önceki rinoplasti ameliyatının yanlış ya da kötü sonuçlarını düzeltmek amacıyla yapılan ameliyattır. Revizyon rinoplasti ameliyatları ilk yapılan ameliyatın sonuçlarının tam oturması ve revizyon ameliyatında nerelere müdahale yapılacağının doğru tespit edilebilmesi için ilk ameliyattan en az 1 yıl sonra yapılır.

Minör Revizyon ile Major Revizyon Arasındaki Fark Nedir?

Primer rinoplasti denilen ilk burun estetiği ameliyatından sonra yaklaşık %7 ile %15 oranında revizyon (düzeltme) ameliyatı ihtiyacı doğmaktadır. Bu revizyonların bir kısmı minör değişiklikler gerektirirken, önemli bir kısmı da majör revizyon gerektirir. Minör revizyon ameliyatlarında aslında ilk ameliyatın sonucu genel olarak kabul edilebilirdir ve sadece küçük rötüşler gerektiği için ikinci ameliyat yapılır. Ancak önceki rinoplasti ameliyatı istenildiği gibi sonuçlanmamış ve burunda belirgin şekil bozukluğu oluşmuşsa bu durumda major revizyon gerekir.

Rinoplasti ameliyatı her ne kadar bir önceki ameliyatın olumsuz sonuçlarını gidermek amacıyla yapılsa da, ne yazık ki her hastada istendiği gibi olumlu şekilde sonuçlanmamaktadır.

Rinoplasti Ameliyatlarında Başarısızlığı Doğuran Faktörler Nelerdir?

Rinoplastide başarısızlık ne yazık ki çok sık rastlanan bir durumdur. Bu durumun birçok nedeni vardır ama en sık rastlanılan neden ameliyat sırasında cerrahın yaptığı hatalardır. Genel olarak hataya neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Cerrahın burun estetiği ameliyatı deneyiminin yetersiz olması.
 2. Hastanın gerçekçi olmayan beklentilerinin olması.
 3. Cerrahın hastanın yanlış beklentilerine karşı yeterince açıklayıcı ve yönlendirici olmayışı.
 4. Cerrahın aşırı iddialı bir sonuca ulaşmaya çalışması.
 5. Skar dokusu nedeniyle bazı fonksiyonel problemlerin görülmesi.
 6. Hastanın ameliyat sonrası nazal travma geçirmiş olması.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım.

  Başarısızlıkla Sonuçlanan Rinoplasti Hastayı Nasıl Etkiler?

  Başarısızlıkla sonuçlanan rinoplasti ameliyatları sonucunda hasta çoğunlukla burnu nedeniyle mutsuzdur ve bu durum hastanın özgüvenini ve sosyal yaşamını olumsuz etkiler. Ancak tüm bu olumsuz sonuçlara karşın birçok hasta tekrar başarısızlıkla sonuçlanabileceği endişesiyle revizyon ameliyatı olmaktan çekinir. Bu noktada hastanın güvenebileceği ve çok iyi iletişim kurabileceği bir burun cerrahına ihtiyacı vardır.

  Burun Estetiği Ameliyatlarının Başarısız Sonuçları Nasıl Azaltılabilir?

  Aşağıda belirtilen faktörler sadece revizyon rinoplasti için değil aynı zamanda tüm burun estetiği ameliyatlarının başarısı için önem taşıyan faktörlerdir. Ancak revizyon rinoplasti normal estetik burun ameliyatlarına göre çok daha fazla deneyim gerektirdiği için, revizyon rinoplasti konusunda karar verirken bu faktörlere ektra bir önem vermeniz gerekir.

  • Ameliyatı yapacak cerrah, ameliyat öncesinde detaylı bir muayene yapıp, ameliyatı tüm detaylarıyla planlamalıdır.
  • Ameliyat sırasında cerrahın titizlikle çalışması ve ameliyatı bitirmek için sabırsız davranmaması gerekir.
  • Rinoplasti yapacak cerrahın en az 5 yıllık cerrahlık deneyimi olması gerekmektedir.
  • Cerrahın sadece tecrübeli bir cerrah olması da başarılı sonuçlar için yeterli değildir. Sanatsal yönü güçlü, titiz çalışan ve sabırlı bir cerrahın ameliyattaki başarı oranı çok daha yüksek olacaktır.
  • Cerrahın ve hastanın burun modeline karar verirken sağlıklı nefes alma fonksiyonun burnun temel fonksiyonu olduğu konusunda anlaşmış olmaları gerekir. Bu temel fonksiyona zarar verecek herhangi bir burun modeli her ne kadar güzel olursa olsun ideal bir model değildir. Dolayısıyla nefes alma fonksiyonunu koruyacak bir estetik görüntü hedeflenmelidir.