Bir çok bayanın yaşın ilerlemesi ve kilo alımının sonucu olarak bacak içinde gevşeme ve sarkmalar ortaya çıkıyor. Yürürken bacak iç yüzlerinin birbirine sürtünmeside bundan kaynaklanıyor. Sürtünmeden dolayı terleme ve pişiklik şikayetine sebep oluyor.

Bacak bölgesindeki dokular henüz diriliğini kaybetmemişse, liposuction ile bu sorun çözülebilir. Ancak yaş ilerlediyse ve gevşemeler mevcut ise bu doğru tercih olmaz. Fazla yağlar bu durumda, deri ile beraber alınarak cilt eski gerginliğine kavuşur. Operasyon esnasında kasık çizgisi baz alınarak iç bacak bölgesine doğru fazla olan yağ miktarı deri ile çıkartılır. Kasık çizgisinin kullanılmasının sebebi de, ameliyat sonrasında dikiş izinin kasık çizgisinin içinde kalması. Bazı hastalarda bu operasyon esnasında liposuction işleminide kombine ederek, daha etkili bir sonuç sağlamak mümkün.

Bacak germe ameliyatı genel anestezi altında yaklaşık 2 saat süren bir işlemdir ve operasyon sonrası ayağa kalkabilirsiniz. 1 gün hastanede kalmak yeterlidir. Ameliyat sonrasında ağrı kesiciler ile hissedeceğiniz ağrı, sizi rahatsız etmeyecek derecededir. İşlem yapılan bölgelerde en fazla 1 hafta sürebilen şişlik ve morarma oluşabilir. Operasyondan 2-3 gün sonra banyo yapmanızda bir sakınca yoktur. Uçak seyehati durumu olursa, aynı şekilde 2-3 gün sonra bu da mümkündür. İyileşme süreci kişiye göre değişebilir, ancak 7-10 gün içinde tam olarak sağlığınıza kavuşur, normal hayatınıza dönebilirsiniz. Genelde 5-7 gün sonra iş hayatınıza yeni görünümüzle dönebilirsiniz.

Bir ay sonra güç gerektiren işler ve sportif aktivitelere başlayabilirsiniz.

Kol Germe

Yaşlanma, deri kalınlığı ve esnekliğinin zaman içinde kaybı ile meydana gelmektedir. Zamanla vücuttaki elastik ve kollajen liflerin yapısında bozulma ve derinin yağ tabakasında atrofi meydana gelir. Bu durumda vücut dokularında bir sarkma meydana gelmektedir. Günümüzde vücut hatlarının düzeltilmesi için yapılan ameliyatlar oldukça rağbet görmektedir. Bunun altında yatan en önemli nedenin başarılı sonuçların elde edilmesidir. Kontür düzeltilmesinde vücut bir bütün olarak değerlendirilmelidir ve bölgeler arasındaki orantılara dikkat edilmelidir.

Aksi takdirde elde edilen sonuç yetersiz kalacaktır. Yaşlılık, aralıklı kilo verme ve yer çekimine bağlı olarak kol arka ve iç kısmında sarkıklıklar meydana gelir. Sarkıklık ile birlikte birikmiş olan yağ dokusunun miktarı kişisel farklıklıklar göstermektedir. Bu yüzden her hasta ayrı olarak değerlendirilmelidir. Kol germe ameliyatı (Brachioplasti) tek başına ya da diğer germe ameliyatları olan karın germe, meme küçültme veya dikleştirme, bacak germe ve liposuction ile birlikte de yapılabilmektedir.

Ameliyat öncesi değerlendirmede kol iç ve arka kısmındaki yağ dokusunun miktarı ve sarkıklığın derecesine dikkat edilir. Ayrıca ameliyat sonrası gelişecek yara izi ve yeri hakkında hastaya ayrıntılı bilgi verilir. Yara izi, kol germe ameliyatlarında kolun iç kısmında ve koltuk altına yakın bölgede kalmaktadır. Bu bölgeler dışarıdan bakılınca en az gözüken yerlerdir.

Deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu olgularda liposuction yeterli olmaktadır. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı var ise mutlaka germe ameliyatı gerekmektedir. Kol germe ameliyatı genel anestezi ya da sedasyon altında yapılabilmektedir. Kol iç ve arka kısmından sarkık deri ve fazla olan yağ dokusu eksize edilir. Aynı ameliyatda gerekirse kolun diğer bölgelerine liposuction da yapılır. Kesi yeri iki tabaka şeklinde dikilir, ameliyat sonunda kol yumuşak bir pansumanla sarılır. Hastalar 4-5 gün sonra günlük aktivitelerine geri döner, yaklaşık 10 gün sonra dikişler iyileşir. Ameliyat izi 1 aydan itibaren solmaya başlar, 1 sene sonra belirginlik tamamen kaybolur.