Kalça Estetiği

Gluteoplasti’de denilen kalça estetiği kalçaların daha dolgun diri ve dik görünmesini sağlayan bir estetik cerrahi uygulamasıdır. Son yıllarda popularize olan bu uygulama hastaya göre değişmektedir. Temel olarak kalça estetiğini büyütme – dolgunlaştırma ve küçültme şeklinde sınıflandırabiliriz.

Kalça büyütme ve dolgunlaştırma ameliyatları iki türlü yapılabilir:

Yağ Enjeksiyonu

Büyütme ve dolgunlaştırma için en iyi yöntem fazla olan yerlerden yağların liposuction ile alınarak eksik ve boş olan alanlara enjekte edilmesi, yani doldurulmasıdır. Mikro yağ grefti tekniği denilen bu yöntemde özel ince kanüllerle düşük basınç altında enjektör ile yağ hücreleri zarar verilmeden alınır ve özel bir işlemden geçirildikten sonra eksik olan yerlere enjekte edilir. Bu durumda hastanın kendi yağ dokusu kullanılacağı için oldukça sağlıklı ve doğal olacaktır. Dezavantajı konulan bu yağların bir kısmı vücut tarafından zamanla eritilmesidir ki bu da dolgunluk azalmasına neden olacaktır.

Gluteal Protez

Estetik kalça protezi, kalçalarının (popolarının) küçüklüğünden şikayet eden hastalara ameliyat ile yerleştirilen bir vücut implantıdır. Operasyonda implant, kalça bölgesinde bulunan gluteus maximus ve medius kasları arasına, bazen de kasların arkasına yerleştirilebilir. Protezler, silikon ile meme büyütme ameliyatlarında kullanılan protezlere benzemektedir. Burada kullanılan protezler “very cohesive gel” silikon protezlerdir. Yani bu protezler oldukça sert protezler olup, herhangi bir şekilde patlama ya da sızdırma yapmazlar. Ancak operasyon sonrasında hiçbir şekilde elle hissedilemezler. Dolayısıyla kalçanızın yumuşaklığı ve kıvamı bozulmayacaktır.

Ameliyat iki popo arası kıvrımdan küçük bir kesi ile yapıldığından herhangi bir iz belli olmamaktadır. Operasyon sonrası 2-3 gün protez üstüne yatılmamalıdır. Ortalama 15 gün sonra şişlikler büyük ölçüde ineceğinden hastalar rahatlamaktadır. Ancak operasyon sonrası 1 ay süreyle ağır aktivitelerden ve spordan kaçınmak gerekmektedir.

Popo Kaldırma

İşlem yağ enjeksiyonu, protez, dolgu maddesi enjeksiyonu veya volüm kaybı olan hastalarda kesi ve fleb kaydırma tekniği ile kendi vücudundan oluşturulan doğal protezle yapılabilinir.

Genellikle kalça bölgesinden yağ alınır ve popo bölgesine verilir. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Süre olarak yaklaşık 2 saat yeterlidir. Hasta 2 hafta özel bir korse giyer. 3 gün kadar kısa bir süre sonra normal hayata dönüş yapılabilir.

Yağ enjeksiyonu ile yapılan işleminde kesi izi olmaz ancak kalıcılığı hastanın aşırı kilo alıp vermesiyle ilgili etkilenebilir.

Kesi yapılan ameliyatlarda ise popo cerrahi olarak yukarı çekilir ve vücuttan alınarak hazırlanan bir fleb kullanılır. Bu da doğal protez görevini görmektedir. Bu yönten daha çok ileri yaşlarda olan hastalar için tercih edilir.

Göğüs, baldır gibi diğer bölgelerin büyütülmesinde kullandığımız protezleri de popoya uygun olanları küçük bir kesi ile gluteal bölgeye yerleştirebiliriz. Çok zayıf kişiler tercih edilen bir teknikdir. Bu işlemden sonra herhangi bir belirgin iz kalmaz. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat ortalama 4 saat sürmektedir. Normal hayatınıza 5-6 gün sonra dönebilir uçak yolculuğuda aynı süre sonra yapabilirsiniz.