Kulakların aşırı belirgin olduğu ve dikkat çektiği, yüz görünümünü olumsuz etkilediği bir durumdur “kepçe kulak” deformitesi. Neredeyse hepimizin çocukluk dönemlerimizde, kulakları aşırı belirgin olduğu için, arkadaşları arasında alay konusu olan tanıdıkları olmuştur. Meslek yaşantım boyunca, arkadaşlarından utandığı için psikolojik travma yaşayan çocuklardan, kulağının görüntüsünden dolayı saçlarını toplayamayan bireylere kadar pek çok hastamın sorunlarını çözme fırsatım oldu. Plastik cerrahlar olarak bizler, kepçe kulak ameliyatları ile sadece estetik açıdan güzel bir yüz görünümü sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda bireyler için ciddi psikolojik travma nedeni olan bir sorunun çözümüne katkı sağlamaktayız.

Tabiî ki aşırı belirgin ve büyük kulakların yanı sıra, şekli bozuk, deforme olmuş veya gelişimini tamamlayamamış kulakların düzeltilmeside, yine biz plastik cerrahların başarıyla gerçekleştirdiği uygulamalar arasında yer almaktadır.

Hangi Yaşlarda Yapılmalıdır ?

Genel olarak kulakların 6 yaş civarında gelişimlerini tamamladıkları kabul edilmektedir. Dolayısıyla, olası psikolojik travmaların önüne geçmek için, özellikle okul çağı öncesinde 6-7 yaşları civarında kepçe kulak ve kulakla ilgili diğer şekil bozukluklarının düzeltilmesi önerilir. Bu dönem operasyonun yapılabileceği en erken yaş dönemi olarak kabul edilirse, bunun üzerindeki her yaşta, operasyona engel bir durumu olmayan tüm bireylerde, kepçe kulak ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Kepçe Kulak Ameliyat Yöntemi

Otoplasti dediğimiz kepçe kulak düzeltimi operasyonunu, genellikle lokal anestezi altında ve sedasyon uygulaması ile gerçekleştirmekteyiz. Lokal anestezi ile müdahalenin mümkün olmadığı durumlarda ise, güvenli bir şekilde genel anestezi altında operasyon mümkündür.. Operasyon süresi yapılacak işleme göre değişmekle birlikte yaklaşık 1,5 saatdir. Bu operasyonda kullanılacak pek çok farklı teknik mevcuttur, hastanın ihtiyacı ve cerrahın tercihine göre yöntem değişmekle birlikte, genelde kulak arkasından kimsenin anlamayacağı bir kesiden girilerek gerekli düzeltme işlemleri yapılır. Elde edilen sonucun kalıcı olması için sıklıkla birkaç yöntemin kombinasyonunu tercih edilmektedir.

Ameliyat ve Sonrası

Hastanedeki birkaç saatlik istirahat ten sonra hastamızı rahatlıkla evine gönderiyoruz. Kulak arkasında gizli ve eriyen dikiş kullandığımız için dikiş alınmasına gerek kalmıyor. Operasyondan sonraki özellikle ilk 2-3 gün kulakların ödemlenmesi ve morarması oldukça normal bir durum. 7-10 gün içinde ödemin büyük kısmı ve morluklar tamamen geriliyor. Bu dönemde kulaklarımızı bir bandaj yardımıyla koruyoruz, 7-10 günlük bu sürecin ardından ise 4-6 hafta akşamları bandaj kullanmaya devam ediyoruz. Bu 4-6 hafta süresince voleybol, güreş vs. gibi kulağa travma oluşturabilecek aktif sporlardan uzak durmak gerekiyor.

Sonuç olarak artık saçlarınızı istediğiniz gibi toplayabiliyor, herhangi bir çekinceye gerek kalmadan sosyal ortamlara girebiliyor, aynalara istediğiniz zaman rahatça bakarak kendinizle barışık bir yaşantımıza devam ediyoruz.