Günümüzde estetik uygulama yöntemlerindeki artış ve gelişmeler sonucunda fiziksel güzellik daha da büyük önem kazanmıştır. Ancak yaşın ilerlemesiyle güzellik anlayışı değişir ve kişilerin estetik uygulamalardan beklentisi güzel olmaktan çok, genç görünmek olmaya başlar.

İlerleyen yaşın izleri en çok yüz bölgesinde kendini gösterir.  Yüz bölgesinde gerçekleştirilebilecek birçok yüz gençleştirme uygulaması mevcuttur. Kimyasal peeling, yüz mezoliftingi, PRP tedavisi, dolgu ve yüz germe bunlardan sadece bazılarıdır.

Son yıllarda tüm dünyada adından sıkça bahsedilen ve medikal çözümlere alternatif olarak görülen yeni bir yüz gençleştirme uygulaması daha var: yüz gençleştirme egzersizleri. Yüz kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizlerden oluşan bu uygulama ile ilgili birçok kitap yazıldı, DVD’ler hazırlandı ve tabii birçok websitesi yapıldı. Peki ama, bir anda bu kadar gündeme yerleşen bu yüz egzersizleri gerçekten işe yarıyor mu?

Açıkçası bu sorunun cevabı hala tartışılmaktadır ve bir süre daha tartışılacağa benzemektedir çünkü henüz yüz egzersizlerinin gençleştirici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Kimileri yüzdeki kırışıklıkları yok etmek ve sarkmış ciltleri toparlamak için çok etkili bir yöntem olduğunu söylerken, kimileri de yüzdeki kasların aşırı kullanımının daha fazla kırışıklığa neden olacağını ve dolayısıyla yüz egzersizlerinin amacının tam tersi sonuç yaratacağını belirtmektedir.

Gerçek şu ki yüz gençleştirme egzersizlerinin etkinliği ile ilgili çok az araştırma yapılmıştır. Araştırmalar sayı olarak az olmanın yanında aynı zamanda olması gereken bilimsel kurallara uygun olarak da yapılmamıştır. Yine de bu araştırmalarda ulaşılan kanıtlar baz alınmak istense de yetersiz kanıt olduğu ve objektif değerlendirmelere yer verilmediği görülmektedir.

Kısacası, yüz egzersizlerinin faydasına yönelik bir kanı oluşturulabilmek için, daha iyi yapılmış araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmalar yapılana kadar etkisi 100% kanıtlanmış yöntemlerle gençleşmeye ve genç kalmaya devam etmek sanırım en doğrusu.